Jak zmieniają się kobiece piersi?

Reklama

Kobiety, które wkroczyły w okres dojrzewania będą od tej chwili doświadczały regularnych zmian w obrębie piersi wywołanych wahaniami poziomu hormonów. Wytwarzany w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego (przez jajniki) estrogen, stymuluje wzrost przewodów mlecznych w piersiach, w drugiej fazie cyklu wydzielany jest z kolei progesteron – oba te hormony są odpowiedzialne za znajome wszystkim kobietom objawy, takie jak obrzęk, ból i tkliwość piersi.

Co dzieje się z piersiami w okresie ciąży i karmienia piersią?

Wielu lekarzy uważa, że piersi nie osiągają pełnej dojrzałości do chwili, kiedy kobieta nie urodzi swojego pierwszego dziecka i nie rozpocznie karmienia piersią. Zmiany piersią są jednym z pierwszych zauważalnych symptomów ciąży, jest to efekt działania progesteronu. W tym czasie brodawki otaczające sutki zaczynają przybierać ciemniejszą barwę i następuje ich gwałtowny obrzęk. Kobiety w ciąży najczęściej uskarżają się na bóle w dolnej części piersi oraz odczuwają mrowienie sutków, co jest spowodowane rozpoczynającą się laktacją. W piątym lub szóstym miesiącu ciąży, gdy już piersi są w pełni zdolne do wytwarzania mleka. W organizmie dochodzi do wielu istotnych zmian, które przygotowują przyszłą mamę na trudny okres porodu i karmienia.

Co dzieje się z piersiami w okresie menopauzy?

Menopauza jest dla każdej kobiety trudnym okresem. Faza ta rozpoczyna się zazwyczaj przed rozpoczęciem 50. roku życia. W tym czasie poziom produkowanych przez organizm hormonów zaczyna się zmieniać, a poziom estrogenów gwałtownie maleje. Powoduje to wiele charakterystycznych dla menopauzy objawów, na które uskarżają się wszystkie kobiety bez wyjątku. Spadek poziomu estrogenu daje także wyraźne objawy w obszarze piersi, które stają się mniej elastyczne, a tkanki spełniające dotychczas funkcję gruczołów mlekowych kurczą się. Prowadzi to do tzw. opuszczenia piersi.

Czy można w jakikolwiek sposób wspomóc rozwój piersi?

Dopóki okres dojrzewania się nie zakończy nie należy podejmować żadnych środków w celu powiększenia piersi. Kobiety, które chciałyby w jakikolwiek sposób powiększyć swoje piersi powinny dobrze rozważyć tę decyzję. Chirurgiczne operacje polegające na wszczepieniu silikonowych implantów często wiążą się z dużymi wydatkami oraz ryzykiem wystąpienia komplikacji. Z kolei wszelkiego rodzaju pompki i inne gadżety wydaja się mało efektywnym rozwiązaniem. Najbardziej efektywne wydaje się być powiększanie piersi z zastosowaniem ziołowych preparatów na powiększanie piersi, które zawierają naturalne fitoestrogeny. Związki te wpływają na aktywność estrogenową w organizmie ludzkim, dlatego mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez kobiety, które chciałyby zwiększyć rozmiar piersi oraz przez dojrzałe kobiety w okresie menopauzy. W przeciwieństwie do zabiegów chirurgicznych przyjmowanie tabletek na powiększanie piersi nie powoduje skutków ubocznych i można je kupić za stosunkowo niewielką cenę.

[i] Bartel H. Gruczoły sutkowe. W: Embriologia. PZWL 1999.

[ii] Sawicki W. Gruczoł sutkowy. W: Histologia. PZWL 2000.

 

Zdobądź swój Pushup 2 i powiększ piersi
o rozmiar lub więcej

Korzystając z tego linka, przesyłkę dostaniesz ZA DARMO

^

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 147 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.