Opryszczka

Reklama

Opryszczka (in. zimno, febra, skwarka) - znajdująca się na twarzy lub wargach powodowana jest zakażeniem wirusa opryszczki zwykłej. Duża cześć ludzi chorująca na opryszczkę ma nawrotne pojawianie się zakażenia. Czas występowania jest różnorodny i zależy od indywidualnej osoby. Zakazić się można bezpośrednio przez dotyk z osobą zarażoną, bądź po prostu przez brudne przedmioty lub przeziębienie związane z osłabieniem organizmu.
Bardzo często wirus ten występuje towarzysząc innej chorobie np. przy przeziębieniu, grypie, miesiączce, niedojadaniu lub ciągłym stresie. Oprócz tego typu skwarki rozróżniamy opryszczkę powodującą zakażenie narządów płciowych, która często przenosi się drogą płciową.

Objawy opryszczki

  • świąd i zaczerwienienie
  • później drobne pęcherzyki (które po pewnym czasie pękają)
  • zeschnięte strupki
  • ból i pieczenie okolic zarażonych
  • swędzenie
  • objawy pojawiają się najczęściej na wargach, kącikach ust, policzkach czy w okolicach organów płciowych

Zapobieganie i leczenie opryszczki

Aby nie dopuścić do zarażenia wirusem, należy wzbogacić posiłki szczególnie w witaminy (cytrusy, kiwi i papryka) oraz w wyroby zawierające cynk (mięso z kurczaka i owoce morza). Należy także unikać kwaśnych i ostrych potraw. Podczas gdy choroba ta powraca i nie dajemy sobie z nią rady, powinno się zwrócić o pomoc do dermatologa, który przypisze odpowiednie leki łagodzące schorzenie. Bardzo skutecznym lekiem jest również maść Vratizolin, która w przypadku zastosowania wystarczająco wcześnie, zapobiegnie pojawieniu się opryszczki. Dobrze jest jednak posmarować tzw. zimno spirytusem, który szybko odkazi i wysuszy zmienioną skórę. Z domowych sposobów stosuje się także czosnek, który przekrojony na pół przykłada się do zimna. Niektórzy próbują przyłożyć także kostkę lodu tak, aby wirus dalej się nie rozwijał. Podobno skuteczny jest olejek z drzewa herbacianego. Są to jednak domowe sposoby, które jednym pomogły, a drugim nie, dlatego niestety nie ma gwarancji na to, że zadziałają w każdym przypadku.

Należy również pamiętać o tym, że wirus opryszczki może się uaktywnić przez spożywanie pokarmów zawierających aminokwas argininy. Należą do nich m.in. czekolada, żelatyna, orzechy oraz migdały. Aminokwas uniemożliwiający wirusowi rozwój znajduje się zaś w mlekumięsie.

Nie ma nic lepszego niż rozwiązywanie sześcianu Rubix. Poznaj najłatwiejszy sposób rozwiązania, aby zaimponować znajomym.

Marzena Wielgus
O Marzena Wielgus 147 artykułów
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.